Hakkımızda

Her geçen gün gelişen otomotivlerin, en büyük sorunlarından birisi haline gelen arıza ve servis hizmetleri kapsamında hizmet veren Atek Turbo, sektöründe başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.

Sanayi esnafı tarafından tanınan ve işinin ehli ustalar arasında yer edinen Pompacı Saim Usta’nın oğlu olan Ahmet Özüberk , babası gibi işinin hakkını vererek sektörün aranan ustalarından olmaya devam ediyor. “Uçak hariç her türlü aracın turbo arızasını çözeriz” iddiasıyla bölgenin tercihi haline gelen Atek Turbo’yu ve Ahmet Usta’yı siz değerli okurlarımız için tanımak istedik. Soru – Cevap şeklinde gerçekleşen sohbetimiz ;

Kısaca kendinizden bahsedermisiniz?

- Dededen, babadan beri Gaziantep’in yerlisi bir aileyiz. 1993 doğumluyum. 14 yaşından bu yana turbo üzerine bu sektörün içerisindeyim. Ondan önce babamından yanında pompa ve enjektör tamiratına bakıyorduk. Babam en az 40 yıldır sanayide esnaf ve bu sektörde tanınır. Pompacı Saim Usta dediğinizde, tanımayacak adam parlakla sayılacak kadar azdır.

Pompacılıktan, turboculuğa nasıl geçiş nasıl oldu?

- Bu mesleğe babamın yanında başladım. Ancak, babanın yanında bu mesleği çokta benimsemiyorsun. “Baba koy beni bir mesleğe çalışım. Senin parana, benim emeğime yazık” dedim ve girdik bu mesleğe… Çok şükür çalıştığım yerlerden de hiçbir zaman kötü ayrılmadım. Her zaman kendi dükkânım gibi çalıştım. Ben böyle çalıştıkça da, bu meslekte başarılı oldum.

Saim Ustanın oğlu, turbocu çırağı Ahmet derken, geldik Atek Turbo Ahmet Usta’ya…

- Atek Turbo olarak ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

- Atek Turbo olarak, sadece turbo işi yapmadığımızı da vurgulamak isterim. Aracın üzerinde gerçek doğru noktaları bulup arızaları tespit ediyoruz. Bu hizmeti ücretsiz yapıyoruz. Orijinal cihazlar var elimizde, orijinal cihazlarla arıza tespiti yapılıyor, neyi var, neyi yok müşteriye bilgi veriliyor. Eğer onay alınırsa yapılıyor, onay alınmazsa işiniz gücünüz rast gelsin diyoruz. Arıza tespiti Hizmetimiz ücretsizdir.

- Hangi tür araçlar?

-Genelde ticari grup, minibüs, taksi… Marka olarak Volkswagen, Mercedes, Ford, Fiat, Audi, Skoda… Bizim asıl uzmanlık alanımız ise Volkswagen, Audi, Seat, Skoda. Cihazlarımız Volkswagen’in orijinal cihazları olduğu için, bu markalara daha entegre bakabiliyoruz. Bu araçların yanı sıra, servis araçları, tırlar, kamyonlar ve jeneratörler olmak üzere hepsine bakıyoruz. Yani uçak turbosu hariç, yerde bulunan tüm araçların turbolarını yapıyoruz.

- Hizmet verdiğin yerler?

-Çevre il ve ilçelere hizmet veriyoruz. Bize kargo yapıyorlar yada otobüse veriyorlar, bize plakasını bildiriyorlar. Bizde otogardan aldırıyoruz. 24 saat içerisinde turbonun bilgisi veriliyor. Turbonun bilgisi verilip, onay alındıktan sonra tamir oluyor ve tekrardan müşterimize istediği yöntemle gönderiyoruz. 

- Arızayı yerinde çözdüğünüz oluyor mu?

-Aracın buraya gelmesi lazım. Bu iş basit bir iş değil, neticede beyinli araç. Ben takım teklavatımı toparlayıp, aracın olduğu yere gitsem, burası kilitlenip kalacak. Ayrıca arıza turboda diye gideriz, başka şeyde çıkabilir. Bu iş dal daldır ve ekip işidir. Turbosu arızalı diye geliyor araç, turbosu sağlam beyni arızalı olabiliyor. Ya da Tamircilik ihtiyacı olabiliyor. Bu işte bizim ekibimiz var. Turbosu arızalı değilse bile, “bizlik bişey yok” diye göndermiyoruz müşteriyi, sen otur çay iç, rahatına bak deyip, ustam şunun beyninde sorun var mı yok mu ona bir bak. Sorun bulundu bulundu yoksa bulana kadar sırasıyla gönderilecek yerlerin hepsine gönderip o arızayı mutlaka buluyoruz. Yani bizi tercih eden kişilerin, problemlerine çözüm bulmama ihtimali yok.